Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2019

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Zelené SPZ přinesou majitelům výhody

Pro majitele elektromobilů, hybridních automobilů a automobilů na vodíkový pohon se chystá novinka. Nově si budou moci od dubna 2019 vyzvednout pro svůj vůz speciální registrační značku (začínající písmeny „EL”), která je bude do budoucna opravňovat k čerpání výhod nejen ve městech, ale třeba i na dálnicích.

Registrační značky pro elektromobily nebudou povinné, bude vždy záležet na majiteli vozidla, zda si na něm ponechá klasickou SPZ, nebo si zažádá o vydání registrační značky začínající písmeny „EL”. Přitom za takto graficky odlišenou registrační značku by se také nehradil poplatek. Novinka je součástí zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. 

Vozidla, která by měla, by podle zákona do budoucna mohla například využívat vyhrazené jízdní pruhy a mít snazší vjezd do městských center. Motoristé by za tyto automobily nemuseli platit za dálnice. Zatím je asi jedinou výhodou osvobození uživatelů elektrických vozidel od placení silniční daně, do budoucna se ale počítá například s osvobozením od placení dálničních poplatků nebo s možností využívání vyhrazených jízdních pruhů ve městech. „Dále je třeba si uvědomit, že odběr elektřiny pro dobíjení nepodléhá v současnosti (na rozdíl od jiných pohonných hmot) spotřební dani. Jisté výhody mohou uživatelé elektrických vozidel někdy využívat také na místní úrovni,” vyjmenovává další výhody elektromobility mluvčí ministerstva.

Příkladem zvýhodnění elektromobilů na místní úrovni je třeba hlavní město, které nechává majitele takových aut parkovat zdarma, respektive za roční poplatek 100 korun. A tato výhoda má v Praze zůstat i do budoucna. Kdo si navíc pořídí novou speciální SPZ, nebude muset platit ani stokorunový roční poplatek.

Koupě elektromobilu není přitom nic složitého ani ojedinělého, neboť taková auta dnes už nabízí každá významnější značka a v příštím roce s ním má přijít domácí Škoda Auto. Dodejme, že letos se v ČR rozhodlo zakoupit elektromobil na 225 zákazníků.

Autorka: Pavla Pilchová,

Zdroje: Ministerstvo dopravy, www.garaz.cz.